pondělí 3. října 2016

Proč jsem v Mexiku, kdo jsou moji chlebodárci a proč ještě neučím




V květnu 2016 jsem podepsala smlouvu o výkonu dobrovolnické služby pod hlavičkou nevládní neziskové organizace INEX-SDA.

Z nepřeberného množství projektů všeho druhu jsem si vybrala střednědobý (t.j. tříměsíční) projekt v Mexiku zahrnující výuku angličtiny a kulturního kontextu na odlehlé univerzitě v Ciudád Serdan ve státě Puebla. Proč?

1) tři měsíce je rozumná doba - člověk neztratí kontakt s domovinou, ale zároveň má možnost poznat místní kulturu zevrubněji, než průměrný turista. Karolínka a Stellča to bez maminky rozhodně přežijí a moji rodiče jsou ještě relativně zdraví a soběstační.

2) Mexiko byla volba č.2.  Na prvním místě jsem měla Jižní Koreu - výuku Aj v sociálně slabých skupinách. Na třetím místo jsem si napsala Rusko - výuku angličtiny na střední škole v podmoskevské oblasti. 

3) Dobrovolnickou práci v cizině jsem zvolila proto, že si na stará kolena plním sen o práci v zahraničí a nesehnala jsem žádnou legální placenou pozici ve státech jako je Kanada, Austrálie, Velká Británie, SAE a nebo Izrael. Nemám tu správnou kvalifikaci a jsem prostě přezrálá.

4) Chtěla jsem práci v oboru a výuka na univerzitě mě lákala. V Čechách totiž rozhodně na takovém akademickém postu působit nebudu a ani nechci. Nejsem badatel, mudrc ani chytrolín a nemám potřebný sitzfleisch na psaní dalších disertačních prací.

Po dvou a půl měsíčním prázdninovém kurzu španělštiny, za který děkuji "mi querida profesora" Liana Hotařová :-) jsem se 23.9. vypravila poprvé mimo Evropský kontinent.

Dorazila jsem o den později do Morelie, hlavního města státu Michoacán (viz. druhý příspěvek) a očekávala program, který byl za EXTRA poplatek 200 euro slibován v propozicích. 


THAT YOU MUST PAY IN THE VIVE MEXICO OFFICE AS SOON AS YOU ARRIVE. PLEASE THINK ABOUT THIS AND BE PREPARED, YOU CAN PAY IT IN EUROS OR PESOS BUT WE CAN NOT ACCEPT TRAVELER CHEKS OR PERSONAL CHECKS.

·        Hosting for 7 days and 6 nights in Morelia with all facilities at your disposal, you will be able to cook your own food and you will be hosted in a house with all services, and hot water.
·        Materials needed for the course, just come with a personal note book.

  • 3 daily hours of Intensive Spanish classes plus homework given by a professional Spanish teacher.
První týden jsem měla projít školením dobrovolníků + absolvovat 3 hodiny španělštiny denně s profesionálními učiteli v prostorách VIVEMEXICO, dostávat materiály ke kurzům a domácí úkoly. Dále se z poplatku má hradit mé ubytování "se všemi službami a teplou vodou".

Skutečnost dopadá následovně: Jako dobrovolnice jsem tu SAMA! Školení proběhla dvě - jedno dvouhodinové o tom, co organizace Vivemexico dělá, druhé cca tříhodinové týkající se kulturních specifik Mexika. Třetí "technické", naslibované během prvního dne, neproběhlo vůbec a už neproběhne. Materiály žádné. 


Eddy
Hodiny španělštiny jsem měla tři, které by se ještě daly výukou nazvat. Scházím se po barech, muzejích a hospodách se studenty stavebního inženýrství, kteří jsou též jen dobrovolníky, které si organizace Vivemexiko vede v databázi, takže si obsah výuky musím určovat sama. Většinou skončíme u angličtiny, protože já jsem ráda, že si můžu za celej den pořádně popovídat a oni si prosviští anglinu. Jsem v jejich společnosti ráda, neb jsou chytří, vtipní, velmi slušní a velmi pozorní.
Raúl y Raúl
  

Celá banda v michelada baru

 Celá banda na Tacos festivalu



Ubytovaná jsem na předměstí ve čtvrti Oken, což je tak trochu Bronx říznutej indickým slumem a slovenskou cikánskou osadou. Je to tu ale OPRAVDU fajn a já jsem za tu zkušenost vděčná. Teplá voda někdy teče a jestli mysleli autoři těmi všemi službami například mé každodenní utírání čůránek po pitbullovi (má mě naštěstí velmi rád), likvidaci mravenců faraónů a větrání hnusného smradu po biolitu proti komárům, tak ok. Sestry Piňonovy, které tady okupuji, nedostávají od Vivemexico ani vindru, natož peso. 


Calle Afganistan - Ulice Afghanistan


Ohlídá nás Bůh
                           





Co nezvládne Bůh, to zvládne pitbull
Kapesné na jídlo a dopravu, které jsem obdržela na ten týden, co tu v Morelii pobývám, činí 81 pesos na den. Z toho doprava busíky mě stojí 28 pesos denně. Za padesátku denně se fakt nedá moc najíst. K tomu dokupuji toaleťák a přispívám holkám na balenou vodu. Takže se slušně dotuju z peněz, které jsem si přivezla s sebou na cestování o víkendech.

Řekni, kde ta eura jsou, co se s nima mohlo stát....? Vivemexico, konkrétně Rodrigo Peňa, mi na moji žádost o vystavení dokladu o zaplacení odpověděl, že nic takového nedělají. Sharon Peňa se zdejchla hned během prvního školení a pan Alberto měl taky naspěch, jen aby si všechno rychle odvykládal a mazal dom. Hlavně měli všichni tři starost, jestli jsem už přinesla eura na extra fee a zaplatila. Špinavou práci - rozuměj komunikaci se mnou - odvedl Rodrigo. Jo, slušnej vejvar. 200 éček činí 4.400 pesos. Mně dali 650 kapesného na 8 dní. Dále nikomu nic. VIVAT Mexico!!!!

Mexické bankovky i mince jsou velmi krásné. Na 500 Frida a Diego.

Nad ránem píšu velmi zevrubný racionálně asertivní mail. Neodešlu ho, chci vychladnout a ještě jednou si ho přečíst klidnýma očima. Pak mi ale dojde, že jsem v zemi, kde se vraždí studenti a novináři jak na běžícím pásu. Nakonec napíšu jen krátkou sms, ve které žádám o schůzku a navýšení kapesného. Přijde mi odpověď druhý den, že mi dají 165 pesos jako kompenzaci jízdného za 5 dní. Nemá to logiku, a tak odpovídám gracias a už si tím nekazím život.

Do 6.10. si v Morelii dělám program sama s pomocí studentů a svých adoptivních sester. O půlnoci budu odjíždět z Morelie a dopoledne 7.10 bych už měla být ve Ciudad Serdán a začít učit na Instituto tecnologico superior.

Hasta luego.

1 komentář:

  1. Pane jo! Mexiko prostě nepřekvapilo. Pokud nastane krize, pošli č. ú. Jinak si to užívej :-).

    OdpovědětVymazat