pátek 20. ledna 2017

Co mi táhne hlavou na pláži Bacocho v Pacifiku

Je tu dost Amíků a lezou mi na nervy. Z jejich arogantní řeči čiší pánovitá namyšlenost pramenící z toho, že je tu pro ně prostě úžasně levno, a po zvolení Trumpa a poklesu pesa vůči dolaru ještě levněji. Chovají se jako pánové tvorstva a jednoduše „they suck“. Kdo si pamatuje východní Němce, tzv. Dederóny, tak je tu má jak vyšitý.

Pokud se s místními Mexičany bavím, vybalím hned na začátku, že nejsem Amík, žádnej Gringo, ale že jsem z Evropy. Být Evropankou pro mě najednou nabývá své podstaty. Jsem na to hrdá, protože se odlišuji od vesměs arogantních a tím pádem zaslepených Američanů, kteří nevidí, jak si z nich Mechikáni dělají legraci. Nevidí to a neslyší, protože většina z nich se ani nenamáhá naučit se základní fráze země, do které cestují. V různých formách utahování si z turistů a jiné namyšlené zvířeny jsou Mexičané, myslím si, podobni hodně nám Čechům. (Při ranním odjezdu z Puerta Escondida se stanu obětí posměchu bohužel i já a totálně mi to zkazí celý den a bohužel i celkový dojem z tohoto turistického centra.)

Pojem Česká republika tady lidé příliš neznají, na co si ale starší vzpomenou, je Czechoslovakia. Tak to používám, přihodím ještě jména jako Čáslavská, Zátopek a Petr Čech. Kdepak Havel, to už je hodně vyšší dívčí. Jako kolovrátek odříkávám, že jsem ze střední Evropy, přímo z jejího srdce, z takové maličké země, která sousedí s Německem – to vždycky vzbudí obdiv – protože Německa si tady dost považují, neb jim tu vybudovali a budují prosperující průmysl, aniž by se nějak vměšovali do vnitřních záležitostí. Rakousko a Slovensko nechávají Mexičany chladnými, zatímco když vyslovím poslední sousední zemi – Polsko, většina z nich ožije. Znají ji. Proč? To je přece jasné – Jan Pavel II a silný katolicismus. Pak zmíním rozdělení naší země v roce 1993 a to, že můj taťka pochází právě z toho Slovenska.

Znova a znova mnohokrát děkuji Lianě, své milé profesorce španělštiny, že mě vedla k mluvenému slovu. Mexiko vám na nějakou angličtinu dlabe. Pokud ovládáte alespoň základy „latino“, jak to tu nazývají (do 10. lekce, chachacha!), pak něco pochytíte během pobytu (protože se to liší od evropské španělštiny) a pokud se nestydíte, i když mizerně, tak přece jen mluvit, máte vyhráno a otevírá vám to skryté brány a srdce Mexičanů.

Vive latino!


Žádné komentáře:

Okomentovat