Je to snad hřích mít rudou krev a srdce na levo? |
I nezasvěceným okem pouhého turisty se dalo vypozorovat, že něco visí ve vzduchu - tedy krom všudypřítomného smogu a 24/7 rámusu. Mladí v parcích psali hesla, rozvěšovali banery s levicovými citáty, na zem pokládali 43 papírových křížů a zapalovali svíčky. Číslovka 43 ovládla centrum. Proč zrovna ona, je mistrně rozebrané v blogu Kristýny Omastové - v 1. a 2. části.
Letos jsou tomu dva roky, co během nepokoje ve městě Ayotzinapa zmizelo 43 studentů, 25 jich bylo zraněno a 2 zemřeli. Přestože to byla svým způsobem akce vyprovokovaná samotnými studenty venkovské učitelské školy, jejíž duch je od 20.let levicový, nepřiměřený zásah policie spolčené se starostou Igualy a organizovaným zločinem vyvolal rozhořčení a následné protesty hlavně mladých Mexičanů proti dlouho trpěnému bezpráví a celkově nedobré politické a sociální situaci v zemi.
V pondělí jsem díky typické
komunikační polovičatosti dorazila na úplně jiné místo, než jsem měla být - a sice před kampus CU (Ciudád Universitaria). Jenže zrovna tehdy, když
mluvčí studentského hnutí poskytoval interview televizi a díky tomu jsem proklouzla do zabarikádovaného hlavního vchodu.
Uvnitř jsem se zapovídala se studenty medicíny.Řeč se vedla trošku o politice, trošku o jazycích.
Mladík uprostřed mluvil jazykem purépecha místních Michoacanských indiánů. V momentě, kdy jsem na ně promluvila česky, měli pocit, že také mluvím některým z dvaašedesáti původních jazyků.
Studenti mi potom pomohli se de-zorientovat a se zpožděním téměř hodinovým dorazit do kanceláří VIVEMEXICO, kde se odehrálo mé historicky první proškolení - inu takové zamyšlení o smyslu dobrovolnické práce, existence vesmíru a důkazu higgsova bosonu. (Dělám si prču. Bylo to prostě formální předříkávání toho, co mají na stránkách.) Dvě a půl hodiny, jeden školitel a já JEDINÁ dobrovolnice. (Právem jsem trochu znejistěla.)
Odpoledne volné - jdu objevovat město - naštěstí má co nabídnout - tak fotím a pročítám Rough Guide. Už chci odjet colectivem Rojo 2 zpátky ke svým sestrám, když tu slyším "hučet masy", zvuk, co důvěrně znám z prvomájových průvodů. Jenže tenhle je zlověstnější.
Natáčím na mobil a celých patnáct minut pořád proudí davy lidí, skandují hesla, nesou vlajky, provolání a pak minutu či dvě jdou úplně potichu.
Má to silnou atmosféru. Lidé to myslí vážně, tohle není socialistická šaškárna. Před katedrálou je hlavní pódium, za kterého se řeční. Hodně levicově. Někdy mi to přijde až anachronické, když se vykřikuje Viva Zapata a Viva Che Guevara. Ale tihle lidé jsou tu vnímáni ikonicky.
Za hodinu je ale všemu konec, zmrzlinář vyráží mezi řídnoucí dav, policisté likvidují zátarasy, lidé jdou v klidu přetírat znaky nasprejované na zdech svých podniků a život jde dál.
S dovolením si vypůjčím z Kristinina blogu velmi výstižné shrnutí celé současné situace a v příštím vstupu doplním něco z toho, co jsem se dozvěděla od Rodriga.
Od roku 2006 probíhá válka proti obchodu s drogami, která zanechala desítky tisíc mrtvých a násilí (přestřelky, vydírání, únosy, přepadení, vraždy, mučení), jež se přelévá mezi jednotlivými státy (v poslední době nejpostiženější jsou Michoacán, Guerrero, Tamaulipas, Estado de México, Chihuahua a Sinaloa). Čím více lídrů drogových kartelů policie zatkne či zabije, tím více se kartely rozdělují na menší a hůře kontrolovatelné skupiny.
V tuto chvíli (k srpnu 2014) je v Mexiku oficiálně 22 322 nezvěstných, přičemž skutečné číslo je vyšší- mnoho lidí únosy nehlásí, protože mají strach (v mnoha případech oprávněný), že policie je zkorumpovaná a táhne za jeden provaz s organizovaným zločinem. Především obyvatelstvo odlehlých venkovských oblastí je necháno napospas drogovým kartelům a zkorumpované policii, kteří nechávají „zmizet“ a zatýkat lídry i řadové členy rolnických hnutí a domobran. Známý je případ finského aktivisty za lidská práva Jyriho Jaakooly, jehož vražda nebyla ani po 4 letech vyšetřena.
Existuje spojenectví mezi vládou a hlavní televizní stanicí Televisa i některými novinami. Jejich zpravodajství je často neobjektivní, zmanipulované ve prospěch pozitivního obrazu vlády a zamlčují informace. Mexiko je také jedna z nejnebezpečnějších zemí na světě pro novináře.
V Mexiku existuje propastný rozdíl mezi nedotknutelnou bohatou elitou, která řídí zemi, a zbylým obyvatelstvem, přičemž více než 40% obyvatelstva žije pod národní hranicí chudoby. Každý rok se pověstné nůžky čím dál tím více rozevírají, střední třída mizí, přibývá chudých a bohatí jsou ještě bohatší. Minimální mzda (cca 95 Kč/denně) nestačí ani na nákup základních potravin. Podporují se velké (nadnárodní) podniky, které mají často úlevy na daních, na úkor těch středních a malých.
Ve zkratce, Mexiko je zásobárna levné pracovní síly.